2010. január 29., péntek

Lassi :)

Ez az indiai joghurtital férjecském nagy kedvence. :)

Hozzávalók:

8dl natur joghurt
5-6 evőkanál nádcukor
2 banán
egy kis pohárka víz

Belerakom a hozzávalókat a turmixgépbe, és összeturmixolom. Ennyi az egész. :)

Tippek:
1. Nádcukor helyett használhatsz mézet is, abból picit kevesebb kell, mint a cukorból.
2. Banán helyett bármilyen friss édes gyümölccsel is próbálkozhatsz, én még a málnát és a barackot javaslom. A kedvencem mondjuk a magnó lassi, de friss, finom mangót nekem még itthon nem sikerült beszereznem, csak külföldön ittam ilyet, de páratlan élmény. :):):)
3. Annyi vizet adjál hozzá, amennyire hígat szeretnél. Van, aki sűrűbben kedveli, van aki hígabban, ez már rajtad múlik. :)
Mosolygós napot!
Lili

2010. január 26., kedd

Zöldsaláta :)

Aki evett már velem, az tudja, hogy szinte mindenhez salátát eszem. Itt ne gondoljatok semmi extrára, öntettel stb. Csak egyszerű, nyers zöldsalátára. Lehet az sima fejes saláta, vagy jégsaláta, madársaláta, rucola, bármi, ami zöld, nekem ott a tányéromon, azaz mellette egy kistányéron.
Nagyon szeretem, mert végtelenül egyszerű, hiszen önmagában is finom, nagyon egészséges, és jól is néz ki az asztalon. :) Szinte bármelyik ételt kiegészítheted vele, olasz tésztákhoz különösen ajánlom, és nem kell vele bajlódni sem. Megmosod, és kész. Ha így ennyire egyszerű és természetes formájában nem szereted, akkor hidegen sajtolt olajokkal locsold meg egy kicsit, vagy adhatsz még hozzá balzsamecetet is. Ha még így is egyszerű, akkor egy-két grillezett koktélparival és friss bazsalikommal, oregánóval, ha az ételhez megy, akkor egy pici parmezán sajttal máris feldobhatod. Rengeteg lehetőség van, amit éppen kívánsz.
Ha egyszer rákapsz, nem hagyod abba, és mindenhez akarsz majd enni. Szerintem, mert én így voltam, és ma már Tomi is így eszik.
Mosolygós napot!
Lili

2010. január 23., szombat

Lasagne :)

Lerántom a leplet a titkos lasagne receptemről, amiért a férjem és a barátaim annyira odavannak. Ki fog sajnos derülni, hogy nem kell hozzá, hogy nagy szakács legyek, mert nagyon egyszerű, már-már viccesen az, és ráadásul gyorsan el is készül.
Hozzávalók:
2 közepes cukkini
oliva olaj
8-10 koktélparadicsom
2 üveg Barilla bazsalikomos szósz vagy 1,5 kg paradicsom
friss bazsalikom
oregánó
oliva bogyó
lasagne lap
10 dkg mozzarella
40-50 dkg trappista

2 cukkinit felkarikázok, besózom, és 10 percig állni hagyom. Bekapcsolom 220 fokra a sütőt, hogy jól elő tudjon melegedni. Fogok egy kb. 20x30 cm-es magas oldalú tepsit, és kivajazom.
Egy magas falú serpenyőben egy picike oliva olajat felforrósítok, és beleteszem a cukkinit. Puhára párolom közepes lángon (villanytűzhelyen 3-as 4-es fokozat). Akkor jó, mikor már szemmel is látható, hogy a közepe kicsit üvegesebb. Mielőtt azonban eléri ezt az állapotot, még hozzáadom a koktélparikat is, amiket felnegyedeltem. Ha az is megpuhult már egy kicsit, és a cukkini is kész, akkor hozzáadom a paradicsomszószt, aminek van egy egyszerűbb, és egy bonyolultabb elkészítési módja.
Ha nincs időd, akkor add hozzá a Barilla szószokat.
Ha azonban van időd, és sikerült finom, illatos paradicsomot kapnod, akkor a következő a dolgod: forró vízbe beledobálod a paradicsomokat egy pillanatra (max. egy perc). Ez azért kell, hogy le tudd húzni a héját. Ha eltávolítottad a héját, villával törd szét, és pici forró olivaolajon kevergesd, amíg pépes nem lesz. Adj hozzá egy csipet sót, és egy jó nagy marok apróra tépett friss bazsalikomot.
Ami nélkülözhetetlen fűszer még, az az oregánó. Ne sajnáld, rakj bele bőven!
Ha kész a szósz, akkor rakunk a tepsi aljába egy keveset a paradocsomos részéből, a cukkini ne nagyon kerüljön az aljára. Baja ugyan nem lesz tőle, de a paradicsomszószt majd kicsit felszívja a tészta, a cukkinit viszont nem tudja. :)))
Ha ez megvolt, rárakunk egy sor tésztalapot, majd egy jó adag szószt. Erre kerül a felszeletelt mozzarella. Ismét jön egy sor tésztalap, szósz, majd reszelt sajttal finoman meghintjük, aztán újabb tészta, szósz, és egy nagy adag reszelt sajt.
Betesszük az előmelegített sütőbe, és kb. 20-30 perc alatt megsütjük. Akkor jó, ha a sajt a tetején aranybarna lesz.
Tippek:
1. Amikor felkarikázod a cukkinit, figyelj oda, hogy vékony legyen, pár mm, mert akkor könnyeben megpuhul. A nagyon hajszálvékony sem jó, mert az meg könnyen szétesik, és nem tartja meg a karika formáját.
2. Ne legyen sok az olaj, mert azt azonnal beszívja a cukkini. Legyen kevés, és forró, akkor jó lesz.
3. A friss bazsalikomnak nincs párja, nem összehasonlítható a szárított változatával. Vegyél egy csokrot, és nevelgesd, öntözgesd otthon, mint egy virágot. Nagyon szép lesz, és hosszú ideig használhatod. Nyáron ki is teheted az erkélyre, télen azonban hozd be, de legyen olyan helyen, ahol kap elég fényt.
4. Ne sózd túl a paradicsompürédet, mert a cukkini amúgy is elég sós. Én ugyanis nem szoktam lemosni róla a sót sütés előtt, mert akkor még meg is kell törölgetni, hogy a forró olajban ne fröcsköljön a víz miatt. De ha megtörölgetem, akkor is fröcsköl, és azt nagyon nem szeretem.
Egy lépéssel kevesebb, és a szószt ez után már nem kell megsózni, vagy csak minimálisan. Ha Barilla szószt használsz, akkor már nem kell több só.
5. Fontos, hogy a zöldfűszereket mindig az utolsó stádiumban add hozzá az ételekhez, pláne, ha frissek, mert megkeseredhetnek.
6. Ha sikerül zöld lasagne lapot beszerezned, még különlegesebb lesz az étel.
7. Az utolsó szószréteg ne legyen nagyon vastag, de lepje el rendesen a tésztát.
8. Ha kicsit izgalmasabb szószt akarsz, akkor a zöldfűszerek előtt adhatsz hozzá még egy maroknyi felkarikázott olivát. Mindegy, hogy fekete vagy zöld, amelyiket jobban szereted. Én a feketét preferálom.
Jó étvágyat!
Lili

2010. január 22., péntek

Receptek leírása :)

Rájöttem, hogy nem is olyan egyszerű egy-egy receptet leírni, hiszen én érzésből főzök, azaz ami jön, azt csinálom, nem méricskélek, és a szakácskönyv is addig van a kezemben, míg egyszer elolvasom, hogy miről is van szó, aztán variálok mindent, főleg a fűszereket. Ennek a főzésnek az eredménye egyébként, hogy ugyanazt az ételt sem csinálom soha egyformán, mindig más és más a végeredmény, még ha picik is az eltérések. Persze nem a bundáskenyérről beszélek, mert azt azért elég nehéz lenne máshogy csinálni. Főzés közben egyébként én nem is kóstolom meg az ételt. Illatok alapján főzök. Csak a sóval lehet tévedni, de azt a legkönnyebb pótolni. Mivel nem kóstolom meg az ételt főzés közben, mindig nagy izgalom, mikor először csinálok valamit, és tálalom, leülünk mellé, és izgatottan figyelem, hogy ízlik-e. :)))
Szóval dolgozom azon, hogy a lehető legpontosabban írjam meg nektek a receptjeimet, hogy azt könnyedén fel tudjátok használni, ki tudjátok próbálni. :) Majd később szeretném le is fotózni az ételeket, és úgy feltenni nektek a recepteket.
Hamarosan jön a vega lasagne receptem, amit eddig mindenki nagyon szeretett, aki kóstolta, és eddig nem is árultam el senkinek, hogy készül. :)
Mosolygós napot!
Lili

2010. január 20., szerda

Bundáskenyér tojás nélkül :)

Nos, ez a recept elsőre elég ellentmondásosnak tűnhet, hiszen a bundáskenyér lényege a tojás és a kenyér.

A vega bundikenyér így készül:

Egy tányérban tejet és csicseriborsólisztet összekeverünk. Kicsit hígabb legyen, mint a palacsintatészta, és egy kis sót is tegyünk bele. Beleforgatjuk a kenyeret, és forró olajban kisütjük. Akkor a legfinibb, ha aranybarna.


Tippek:
1. én olivaolajban sütöm ki, nekem az jobban ízlik
2. főzelékhez is nagyon jó, de én szeretem friss paradicsommal is
3. ha kemény a kenyér héja, vágd le előtte, mert így még keményebb lesz
4. hidegen is finom, csak ne hagyd kiszáradni
5. az olajból időközben szedegesd ki egy kanállal a sötétre sült, lecsöpögött részeket, mert azok ráragadnak a következő kenyérre, és akkor már nehezebb lekapargatni
6. a tányérat, amiben összekeverted a tejet és a csicseriborsó lisztet, jobb azonnal elöblíteni, mert ha megszárad, nagyon macerás levakargatni...

Ez a recept nagyon egyszerű, nagyon gyors, és gyorsan jól lehet lakni vele. Tízórainak/uzsonnának is jó, ha el akarsz vinni magaddal valamit otthonról, és unod a szendvicseket.

Jó étvágyat!
Lili

2010. január 19., kedd

Köszöntő :)

Kedves Olvasóim! :)
Eddig a polgarlili.blogspot.com - on olvashattátok a virtuális naplómat, most egy új blogot nyitok a mai nappal. Ahogy a blog címéből kiderül, ez bizony egy gasztroblog lesz.
Mielőtt azonban túl nagy elvárásokat támasztanátok felém, pár dolgot le kell írnom:
1. Nem vagyok szakács.
2. Nem főzök rendszeresen, az utóbbi pár évben alig főztem, de szeretnék minden héten legalább egyszer egy ebédet készíteni, és ezeket a tapasztalatokat osztanám meg veletek, és gyűjteném össze saját magam számára is a recepteket.
3. Vegetáriánus vagyok, ne számítsatok semmilyen állatra, se tojásra. Tejtermékeket azonban fogyasztok, azok szerepelni fognak a receptekben.
4. Kevés időm van, ezért többnyire gyorsan és könnyen elkészíthető receptek lesznek a blogomban.
Kevesen tudják rólam, mivel ezt az oldalamat a rohanó életemben nem sikerül megcsillogtatnom, hogy nagyon, de nagyon szeretek főzni, és a környezetem szerint, akik eddig hősiesen meg is ettek mindent, na jó, majdnem mindent, szóval szerintük tudok is. :) Szerintem a titkos hozzávalón múlik az egész, ami nem más: szeretet. Ez a "szeretet fűszer", ahogy én hívom, minden étel alapja, nélküle nem lesz olyan ízletes és harmonikus az étel. Hogy miből áll? Odafigyelésből, gondoskodásból és ahogy a nevében is van, szeretetből. :)
Jó főzöcskézést nektek is!
Szeretettel:
Lili