2010. február 22., hétfő

Pestos spaghetti raklettel :)

Jöjjön ismét egy főétel. :) Nagyon szeretem az olasz konyhát, ezért most az egyik kedvenc spaghetti receptemet osztom meg veletek. :)
Hozzávalók:
spaghetti
friss bazsalikom
extra szűz oliva olaj
fenyőmag
tejszín
koktélparadicsom
parmezán sajt
trapista sajt
füstölt sajt
jégsaláta
A friss bazsalikomot, kb. egy nagy pohárnyit, apróra tépkedem, és belerakom a turmix gépbe. Hozzáöntök egy deci oliva olajat, valamint kb. 2-3 teáskanál reszelt parmezán sajtot, és egy fél maroknyi fenyőmagot. Összeturmixolom. Ha nagyon sűrű lenne, akkor adok még hozzá egy kis oliva olajat.
Ha ez megvan, pici oliva olajon kb. 8-10 félbevágott (vagy negyedelt, ízlés szerint) koktélparit megpuhítom. nem kell, hogy teljesen szétessen, de legyen puha. Ehhez hozzáadom a pestot, és még egy kis tejszínnel higíthatom, hogy "szószosabb" legyen. Lehet bele szórni még pár szem fenyőmagot egészben hagyva is. Adhatsz hozzá még egy kis oregánót is, hiszen ez a fűszer szinte nélkülözhetetlen az olasz konyhából. Sózd meg, ha szükségesnek érzed, bár a parmezán is elég sós már magában is.
A raklett nagyon egyszerű. Kell hozzá egy raklett-sütő. A kis tálcácskákba beleszeletelsz egy nagyobb adag trapistát és kisebb adag füstölt sajtot, majd megolvasztod őket együtt. A raklett elhagyható, ha nincs sütőd hozzá.
A spaghettit ne főzd túl. Legyen "al dente", ahogy az olaszok mondják, azaz kicsit keményebb, nyersebb. Add hozzá a pesto szószt, keverd finoman össze.
A tányéradra tegyél egy adagot, szórj még egy kis parmezánt a tetejére, és tegyél jégsalátát és raklettet mellé.
Nagyon finom! :)
Jó étvágyat! :)
Lili

2010. február 16., kedd

Indiai édesrizs :)

Már megint az édesség! :) Tominak ez is nagy kedvence, ezért most egymás után két kedden is ezt csinálok neki. :) (éppen készül most is) Kicsit hosszú ideig tart, de nem nehéz elkészíteni.

Hozzávalók:

2 l tej
3-4 maroknyi rizs
12-15 ek barna nádcukor
babérlevél
fahéjrúd
kardamon magok
A tejet felforraljuk, majd hozzáadjuk a rizst és a cukrot. Ezután alacsony/közepes lángon hagyjuk sűrűsödni. Nem lesz nagyon sűrű, ez inkább folyós állagú finomság. Ha nincs nálad kanál, akár inni is lehet. :)
Kb. 20 perc múlva beleteszek 2-3 babérlevelet, 3-5 fahéjrudat, és egy kisebb maroknyi kardamon magot. A kardamon mag zöld színű nagyon illatos mag, indiai boltokban biztosan találsz, de lehet, hogy van a szupermarketekben is, ott még nem néztem.
Kb. másfél óra att készül el.
Hidegen, és melegen is nagyon-nagyon finom. Amikor elkészül, akkor melegen tálalom, majd ha kihűlt, akkor poharakba rakom, és beteszem a hűtőbe, és ezek után már hidegen kínálom. :)
Tippek:
1. Először azt hittem, hogy sok lesz a két liter tej, és feleztem az adagot, de ez a finomság annyira csábító, hogy két liter tejből készítve is nagyon gyorsan elfogy... :)
2. Csinálhatod vaníliásra is, vagy dobálhatsz bele olajos magvakat is, vagy akár gyümölcsöt. Mindenféle ízben finom. Nálunk most télen ez a favorit, de majd nyáron a málnás lesz. :)
3. Ha jó nagy, és vastagfalú edényben kezded el csinálni, akkor nem kell állandóan mellette lenni, elég pár percenként megkavargatni. Ha kicsi az edényed, akkor könnyen kifut, folyamatos felügyeletet igényel.
Jó étvágyat!
Lili

2010. február 9., kedd

Hogyan főzz? :)

Főzni sokféleképpen lehet: rutinból, kényszerből, megfelelési-vágyból, és lehet szeretetből, gondoskodásból is. Nyílván az utóbbiakat (gondoskodás, szeretet) javaslom. Ha úgy érzed, hogy a hátad közepére sem kívánod a főzést, jobb, ha neki sem állsz. Lehet, hogy az ízek finomak lesznek, de lelkileg nem lesz mögötte tartalom. Hú, na most meg miről beszélek? Biztosan éreztétek már, hogy mekkora különbség van egy "nagyüzemi" főzelék, és a nagyi főzeléke között. Lehet, hogy az alapanyagok ugyanazok, az elkészítés módja is ugyanaz, de az eredmény mégis más. Én tényleg azt gondolom, hogy érződik az ételen a gondoskodás és a szeretet. Össze lehet dobni valami finomat gyorsan úgy, hogy az eredmény: "nesze, egyél", és el is lehet készíteni valamit akár ugyanolyan gyorsan úgy is, hogy: "drágám, szeretlek, főztem neked, jó étvágyat".
Gondoskodni nagyon-nagyon jó dolog, ne nyűgnek tekintsétek, hanem egy újabb lehetőségnek a szeretet kimutatására.
Én úgy állok neki főzni, hogy előre eltervezem, mi mikor sül, párolódik, fő stb. Így nagyon gyorsan, egyszerre 2-3 dolgot is tudok készíteni, nem kell a rossz timing miatt időt veszítenem, nem egymás után készítem az ételeket, hanem egyszerre. Nem tart 3 percig sem, hogy átgondold, és nyerhetsz vele minimum fél órát, de akár többet is.
Próbálj meg érzésből főzni! A recepteket én is elolvasom. Egyszer. Aztán nekiállok, és van, amikor teljesen más étel lesz a végeredmény, de hagyom, hogy az intuícióm vezessen, és bátran kísérletezem. Nem szabad "szolgaian" ragaszkodni egy-egy recepthez, hiszen a te ízlésvilágod lehet, hogy más, mint a recept írójáé. Például nálunk Tomi mindent sokkal édesebben szeret, mint ahogy általánban a receptek írják. Így, ha mondjuk azt olvasom, hogy 5 evőkanál cukor, én biztosan 7-8 evőkanállal teszek bele, de lehet, hogy 10-zel is, ami már a duplája, azaz nagy különbség.
Ha friss, minőségi alapanyagokat használsz, és tudod azt a néhány alapszabályt, hogy mi mivel jó, mivel nem, tudod, hogy mit szeretsz, mit nem, akkor nem tudod elrontani az ételt.
Ne aggódj, légy kreatív!
Hajrá! Hajrá! :)
Szeretettel:
Lili

2010. február 7., vasárnap

Tápióka puding :)

A tápióka gyöngy fehér színű apró golyócskákat takar, amit én indiai boltban szoktam beszerezni. A tél valahogy a pudingok „szezonja” is, és ez egy kicsit különlegesebb, noha egyáltalán nem nehezebb elkészíteni, mint egy egyszerű pudingot.

Hozzávalók:

1 bögre tápióka gyöngy
Kb. 1 liter tej
Fél liter tejszín
Barna cukor
Ízesítéshez: barna cukor / fahéj / reszelt narancshéj / vanília rúd / gyümölcs

Egy jó fél órára beáztatom a tápióka gyöngyöket két bögre tejbe. Utána közepes lángon nekiállok megfőzni, de teszek hozzá még fél liter tejszínt is. Főzés közben könnyen besűrűsödik még idő előtt, ezért jó, ha van még egy kis tej kéznél, még legalább egy bögrényit fel fog venni. Nem kell végig ott állni mellette, de azért gyakran meg kell kevergetni. Akkor jó, ha a fehér gyöngyök üvegesek lesznek. Persze meg is kóstolhatod, az is egy jó módszer :) , de én nem szoktam főzés közben kóstolgatni az ételt, ahogy korábban szerintem már írtam, illatok és érzések alapján főzök.

Változatok:

Önmagában is finom a tápióka puding, ha kicsit hígabban csinálod, és melegen fogyasztod, akkor akár egy jó kis reggeli is kerekedhet belőle.

Ha karamellásat szeretnél, akkor kb. 8-10 evőkanát barna cukrot karamellizálj, és öntsd hozzá. Ezt nagyon egyszerűen megteheted: rakd a cukrot vastagfalú edénybe, és folyamatos kevergetés közben, olvaszd meg. Amint megolvadt, készen is van, öntheted a pudinghoz. Ha nem a karamellás változatot készíted, akkor is adj hozzá cukrot.

Nagyon finom a fahéjas változat is, és még sok dologgal megbolondíthatod, ahogy érzed, kísérletezz bátran! Finom hozzá a vanília, a gyümölcs, a reszelt narancshéj stb. Nagyon elrontani nem lehet. :)

Jó étvágyat!
Szeretettel:
Lili

2010. február 3., szerda

Fűszeres csicseriborsó leves :)

Ezt a levest nagyon-nagyon szeretem, általában főételként, friss bagettel eszem, és annyira laktat, hogy nem is bírok utána mást enni. :)

Hozzávalók:

egy pici olivaolaj
1 hagyma
2 gerezd foghagyma
egy marok mandula
garam masala
chili por
őrölt koriander
kurkuma
gyömbér
400 gr sűrített paradicsom
400 gr főtt csicseriborsó
fél liter zöldségleves
só, bors
A mandulát egy picit megpirítom egy kis serpenyőben, egy másikban pedig a hideg olajba beleteszem a felkarikázott hagymát, és üvegesre párolom. Hozzáadom közben a foghagymát is.
Először a csicseriborsót szoktam hozzáadni, és utána paradicsomot, majd ezt jól befűszerezem, és utána adom még hozzá a zöldségleves alapot. Ez utóbbiból 4-5 dl elég szokott lenni, attól függ, hogy mennyire híg levest akarok. A mandulát én a vége felé szoktam beletenni, általában akkor, amikor eszembe jut, hogy hoppá, ez kimaradt. :))) Sózom, borsozom, és kész is kb. fél óra alatt az egész. Nem túl bonyolult, nem időigényes, de nagyon-nagyon finom.
Tippek:
1. Lehet azzal bonyolítani, hogy előző este beáztatod a csicseriborsót és másnap megfőzöd, meg te készíted el a paradicsomot, és a zöldséglevest sem kockából csinálod, de így is nagyon szuper íze lesz, de kétség kívül más, ha minden frissen készül. Ez utóbbi esetben azonban fél óra helyett kb. 3 óra alatt tudod elkészíteni.
2. Ha nem nagyon szereted a csípőset, vagy nem vagy benne biztos, hogy mindenki jól bírja, akkor inkább csak rakd ki az asztalra a chili port, ne tedd bele az ételbe. Ha teszel bele, akkor is csak keveset.
3. Tandori masala-val is jó, és néha még curry-t is szoktam hozzáadni.
4. A gyömbér mindenképpen legyen friss, a gyömbérpor, vagy hogy nevezik nem túl finom. Nem kell sok. Hámozd meg a gyömbér gyökeret, és reszelj bele egy kicsit a levesbe. Hogy mi a kicsi? Kb. 1 teáskanálnyi bőven elég lesz.
5. Én nem fekete, hanem frissen őrölt tarka borsot szoktam használni.
Jó étvágyat! :)
Szeretettel:
Lili